Mayın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Türk xalqlarının təsviri sənətində qlobal və lokal diskurslar” adlı beynəlxalq elmi dəyirmi masa keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin (AMİM) birgə təşkilatçılığı, Yunus Əmrə İnstitutu və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun dəstəyi ilə baş tutmuş tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan və Qazaxıstandan dəvət olunmuş mütəxəssislərin məruzələri dinlənilib.
Dəyirmi masanın moderatoru Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin İnnovasiya şöbəsinin böyük elmi işçisi, s.ü.f.d. Xədicə İbrahimova olub.
Tədbirdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, s.ü.f.d., dosent Şirin Məlikova, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Sənətşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi, s.e.d., professor, Özbəkistan Respublikası Rəssamlıq Akademiyasının akademiki Niqora Axmedova, Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyinin direktoru Erdem Akkurt, Q.Aytiev adına Qırğızıstan Milli Təsviri Sənət Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət xadimi Aygül Mambetkaziyeva, A. Kasteyev adına Qazaxıstan Respublikası Milli İncəsənət Muzeyinin rəngkarlıq və teatr-dekorativ sənət sektorunun müdiri Samal Mamıtova, AMİM-nin Elmi-tədqiqat şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Telman İbrahimov, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Şamilli və A.Kasteyev adına Qazaxıstan Respublikası Milli İncəsənət Muzeyinin aparıcı elmi işçisi, s.ü.f.d Amir Cadaybayev çıxış ediblər.
Dəyirmi masada müasir dövrdə türk xalqlarının təsviri sənətinin qloballaşma prosesləri fonunda keçdiyi mürəkkəb və çoxqatlı inkişaf yolu müzakirə olunub. Bildirilib ki, beynəlxalq vizual mədəniyyət sistemləri və qarşılıqlı əlaqələr genişlənsə də, milli-mədəni yaddaş, ənənəvi ornamentika, folklor və mifoloji təfəkkür lokal bədii dilin əsasını təşkil etməyə davam edir.
Tədbir çərçivəsində qlobal və lokal bədii ənənələrin qarşılıqlı təsiri, bu münasibətin yaratdığı transformasiya və sintez prosesləri elmi müstəvidə araşdırılıb. Eyni zamanda qlobal və lokal diskursların toqquşma və inteqrasiya nöqtələri müqayisəli şəkildə təhlil olunub, türk xalqlarının təsviri sənətinin qlobal sənət sisteminə inteqrasiyası fonunda milli kimliyin qorunması və müasirləşməsi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib.
TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin Baş koordinatoru, TÜRKSOY-un şöbə müdiri Cavid Mövsümlü və TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin Azərbaycan üzrə koordinatoru Şirin Məlikova tərəfindən TÜRKSOY Muzeylər Birliyinin üzvlük sertifikatı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu, N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi və Kamil Əliyevin “Qızılı Xalçalar” Qalereyasına təqdim olunub.

6 мая в Азербайджанском национальном музее искусств состоялся международный научный круглый стол под названием «Глобальные и локальные дискурсы в изобразительном искусстве тюркских народов». Мероприятие было организовано совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем искусств при поддержке Института Юнуса Эмре и Фонда тюркской культуры и наследия. В рамках круглого стола были заслушаны доклады специалистов, приглашённых из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Кыргызстана и Казахстана.
Модератором круглого стола выступила старший научный сотрудник Инновационного отдела Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению Хадиджа Ибрагимова.
На мероприятии выступили директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению, доцент Ширин Меликова; главный научный сотрудник Института искусствознания Академии наук Республики Узбекистан, доктор искусствоведения, профессор, академик Академии художеств Республики Узбекистан Нигора Ахмедова; директор Музея живописи и скульптуры Анкары Эрдем Аккурт; директор Национального музея изобразительных искусств Кыргызстана имени Г. Айтиева, заслуженный деятель культуры Айгуль Мамбетказиева; заведующая сектором живописи и театрально-декоративного искусства Национального музея искусств Республики Казахстан имени А. Кастеева Самал Мамытова; заведующий Научно-исследовательским отделом Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению, доцент Тельман Ибрагимов; доктор философии по искусствоведению Эльчин Шамилли; а также ведущий научный сотрудник Национального музея искусств Республики Казахстан имени А. Кастеева, доктор философии по искусствоведению Амир Жадайбаев.
В ходе круглого стола обсуждался сложный и многослойный путь развития изобразительного искусства тюркских народов в современную эпоху на фоне процессов глобализации. Было отмечено, что, несмотря на расширение международных систем визуальной культуры и взаимосвязей, национально-культурная память, традиционная орнаментика, фольклор и мифологическое мышление продолжают составлять основу локального художественного языка.
В рамках мероприятия были исследованы вопросы взаимодействия глобальных и локальных художественных традиций, а также процессы трансформации и синтеза, возникающие в результате этого взаимодействия. Одновременно были сравнительно проанализированы точки столкновения и интеграции глобальных и локальных дискурсов, а также уделено особое внимание вопросам сохранения и модернизации национальной идентичности в условиях интеграции изобразительного искусства тюркских народов в глобальную художественную систему.
Главный координатор Союза музеев ТЮРКСОЙ, руководитель отдела ТЮРКСОЙ Джавид Мовсумлу и координатор Союза музеев ТЮРКСОЙ по Азербайджану Ширин Меликова вручили членские сертификаты Союза музеев ТЮРКСОЙ Азербайджанскому национальному музею ковра, Гобустанскому национальному историко-художественному заповеднику, Национальному музею азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, Государственному музею музыкальной культуры Азербайджана и галерее «Золотые ковры» Камиля Алиева.