Dekabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, milli heykəltəraşlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi Mirəli Mirqasımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mirəli Mirqasımov: daşın poetikası” adlı xatirə gecəsi keçirilib.
Dekabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, milli heykəltəraşlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi Mirəli Mirqasımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mirəli Mirqasımov: daşın poetikası” adlı xatirə gecəsi keçirilib. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq Mirəli Mirqasımovun yarım əsrdən çox davam etmiş sənət yolu ərzində yaratdığı dəzgah və monumental heykəltəraşlıq abidələrinin təsviri incəsənətimizə verilən qiymətli töhfələr olduğunu vurğulayıb. Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov öz yaxın dostu ilə bağlı səmimi xatirələrini, tələbəlik illərində yaşadıqları maraqlı hadisələri dinləyicilərlə bölüşüb. Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı Natiq Əliyev, Xalq rəssamı, professor Fuad Salayev, Əməkdar mədəniyyət işçisi Lalə Eldarova öz çıxışlarında Mirəli Mirqasımov yaradıcılığının yüksək bədii məziyyətlərindən danışaraq yaşadığı fiziki məhdudiyyətə rəğmən əzmi, iradəsi, sənət eşqi ilə hər kəsi heyrətə saldığını qeyd ediblər. Mirəli Mirqasımovun qardaşı, tanınmış kinorejissor, Xalq artisti Oqtay Mirqasımov və həyat yoldaşı Nailə Mirqasımova sənətkarın ömür yolunun canlı şahidləri kimi onun yaxın ətrafına bəlli olan maraqlı həyat məqamlarını iştirakçılarla paylaşıblar, ailə üzləri adından belə səmimi gecənin təşkilinə görə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Televiziyası tərəfindən 2008- ci ildə lentə alınmış “Heykəlləşən ömür” adlı veriliş nümayiş olunub. Tədbirdə, həmçinin Mirəli Mirqasımovın Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasına aid 4 heykəltəraşlıq əsəri – tanınmış rəssam, Azərbaycan teatr-dekorasiya sənətinin yaradıcılarından biri Rüstəm Mustafayevin qız övladını əks etdirən “Qız büstü”, SSRİ Xalq artisti Vladimir Abramoviç Etuşun həyat yoldaşı Nina Aleksandrovna Kraynovaya həsr edilmiş “Tələbə qızın portreti”, “Qız göyərçin ilə”, "Neftçi Qurban"ın büstləri sərgilənib.

6 декабря в Азербайджанском национальном музее искусств прошел вечер памяти под названием «Мирали Миргасымов: поэтика камня», посвященный 100-летнему юбилею Народного художника, великого представителя национальной школы скульптуры Мирали Миргасымова.
Директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова, поприветствовав гостей, подчеркнула ценный вклад в наше изобразительное искусство станковых и монументальных скульптурных памятников, создававшихся на протяжении более полувекового творческого пути Мирали Миргасымовым. Народный художник, академик Омар Эльдаров поделился со слушателями искренними воспоминаниями, связанными со своим близким другом, пережитыми в студенческие годы интересными событиями.
В своих выступлениях ректор Азербайджанской академии художеств, народный художник Натиг Алиев, народный художник, профессор Фуад Салаев и заслуженный деятель культуры Лала Эльдарова говорили о высоких художественных достоинствах творчества Мирали Миргасымова, отметив, что, несмотря на свои физические ограничения, он поражал всех своей решимостью, силой воли и любовью к искусству. Брат Мирали Миргасымова, известный кинорежиссер, народный артист Огтай Миргасымов и его супруга Наиля Миргасымова, как живые свидетели жизни скульптора, поделились с участниками интересными моментами его жизни, известными его близкому окружению, и от имени своей семьи выразили благодарность Азербайджанскому национальному музею искусств за организацию столь душевного вечера.
Позже была показана программа под названием «Скульптурная жизнь», снятая в 2008 году Азербайджанским телевидением. На мероприятии также были представлены четыре скульптуры Мирали Миргасымова из коллекции Азербайджанского национального музея искусств - «Бюст девушки», изображающий дочь известного художника, одного из создателей азербайджанского театрально-декорационного искусства Рустама Мустафаева, и «Портрет студентки», посвященный Нине Александровне Крайновой, жене народного художника СССР Владимира Абрамовича Этуша, бюсты «Девочка с голубем», «Нефтчи Гурбан».