Dekabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, milli heykəltəraşlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi Mirəli Mirqasımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mirəli Mirqasımov: daşın poetikası” adlı xatirə gecəsi keçirilib.
Dekabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, milli heykəltəraşlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi Mirəli Mirqasımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mirəli Mirqasımov: daşın poetikası” adlı xatirə gecəsi keçirilib. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq Mirəli Mirqasımovun yarım əsrdən çox davam etmiş sənət yolu ərzində yaratdığı dəzgah və monumental heykəltəraşlıq abidələrinin təsviri incəsənətimizə verilən qiymətli töhfələr olduğunu vurğulayıb. Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov öz yaxın dostu ilə bağlı səmimi xatirələrini, tələbəlik illərində yaşadıqları maraqlı hadisələri dinləyicilərlə bölüşüb. Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı Natiq Əliyev, Xalq rəssamı, professor Fuad Salayev, Əməkdar mədəniyyət işçisi Lalə Eldarova öz çıxışlarında Mirəli Mirqasımov yaradıcılığının yüksək bədii məziyyətlərindən danışaraq yaşadığı fiziki məhdudiyyətə rəğmən əzmi, iradəsi, sənət eşqi ilə hər kəsi heyrətə saldığını qeyd ediblər. Mirəli Mirqasımovun qardaşı, tanınmış kinorejissor, Xalq artisti Oqtay Mirqasımov və həyat yoldaşı Nailə Mirqasımova sənətkarın ömür yolunun canlı şahidləri kimi onun yaxın ətrafına bəlli olan maraqlı həyat məqamlarını iştirakçılarla paylaşıblar, ailə üzləri adından belə səmimi gecənin təşkilinə görə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Televiziyası tərəfindən 2008- ci ildə lentə alınmış “Heykəlləşən ömür” adlı veriliş nümayiş olunub. Tədbirdə, həmçinin Mirəli Mirqasımovın Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasına aid 4 heykəltəraşlıq əsəri – tanınmış rəssam, Azərbaycan teatr-dekorasiya sənətinin yaradıcılarından biri Rüstəm Mustafayevin qız övladını əks etdirən “Qız büstü”, SSRİ Xalq artisti Vladimir Abramoviç Etuşun həyat yoldaşı Nina Aleksandrovna Kraynovaya həsr edilmiş “Tələbə qızın portreti”, “Qız göyərçin ilə”, "Neftçi Qurban"ın büstləri sərgilənib.

On December 6, a memorial evening entitled “Mirali Mirgasimov: Poetics of Stone” was held at the Azerbaijan National Museum of Art, dedicated to the 100th anniversary of the People’s Artist, the great representative of the national school of sculpture Mirali Mirgasimov.
Director of the Azerbaijan National Museum of Art, Doctor of Philosophy in Art History Shirin Melikova welcomed the guests and emphasized the valuable contribution of easel and monumental sculptural monuments created over more than the half-century creative work by Mirali Mirgasimov to our fine art. People's Artist, Academician Omar Eldarov shared with the audience his sincere memories associated with his close friend and interesting events experienced during his student years.
In their speeches, the rector of the Azerbaijan Academy of Arts, People's Artist Natig Aliyev, People's Artist, Professor Fuad Salayev and Honored Cultural Worker Lala Eldarova spoke about the high artistic merits of Mirali Mirgasimov's work, noting that, despite his physical limitations, he amazed everyone with his determination, willpower and love for art.
Mirali Mirgasimov's brother, famous film director, People's Artist Ogtay Mirgasimov and his wife Naila Mirgasimova, as living witnesses of the sculptor's life, shared with the participants interesting moments of his life, known to his close circle, and on behalf of their family expressed gratitude to the Azerbaijan National Museum of Art for organizing such a heartfelt evening.
Later, a programme called "Sculptural Life" filmed in 2008 by Azerbaijan Television was shown. Four sculptures by Mirali Mirgasimov from the collection of the Azerbaijan National Museum of Art were also presented at the event - "Bust of a Girl", depicting the daughter of the famous artist, one of the founders of Azerbaijani theatrical and decorative art Rustam Mustafayev, and "Portrait of a Female Student", dedicated to Nina Aleksandrovna Kraynova, the wife of People's Artist of the USSR Vladimir Abramovich Etush, busts "Girl with a Dove", "Oilman Gurban".