Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Asiya Mədəniyyət Mərkəzinin IV Qlobal ekspertlər təlimində iştirak edib.
2024-cü il 26-30 noyabr tarixlərində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin (AMİM) Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Rəma Zeynalova və muzeyin elmi işçisi Sevil Kərimova Cənubi Koreyanın Kvancu şəhərində Asiya Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən təşkil edilmiş IV Qlobal ekspertlər təlimində iştirak ediblər.
Təlim mədəniyyət və muzey sahələrində media incəsənətinin konvergensiyası və rəqəmsal texnologiyaların inteqrasiyasına həsr olunub. İştirakçılar innovativ layihələrə dair mühazirələrdə və praktiki təhlil sessiyalarında iştirak etmiş, həmçinin Kvancu Biennalesi, Busan şəhərindəki İncəsənət Muzeyi, eləcə də Seuldakı Müasir İncəsənət Milli Muzeyi və Leeum İncəsənət Muzeyinin sərgiləri ilə tanış olublar. Muzeyin nümayəndələri AMİM-nin fəaliyyəti ilə bağlı təlim iştirakçılarını məlumatlandıraraq, burada tətbiq olunan rəqəmsal layihələrdən geniş bəhs etmiş, həmçinin gələcək əməkdaşlıq üçün müzakirələr aparmışlar.

Азербайджанский национальный музей искусств участвует на  IV Глобальном семинаре эскпертов Азиатского культурного центр.
Азербайджанский национальный музей искусств участвует на  IV Глобальном семинаре эскпертов Азиатского культурного центра.
26-30 ноября 2024 года заведующая отделом международных отношений Азербайджанского национального музея искусств (АНМИ) Рема Зейналова и научный сотрудник музея Севиль Керимова приняли участие на  IV Глобальном семинаре эскпертов, организованном  Азиатским культурным центром в городе Кванджу в Южной Корее.
Семинар был посвящен конвергенции медиаискусства и интеграции цифровых технологий в сфере культуры и музеев. Участники приняли участие в лекциях и практических сессиях по анализу инновационных проектов, а также ознакомились с выставками Биеннале Кванджу,  Музея искусств в Пусане, а также Национального музея современного искусства в Сеуле и Музея искусств Лиума.
Представители музея проинформировали участников семинара о деятельности АНМИ, подробно рассказали о применяемых цифровых проектах, а также велись обсуждения о дальнейшем сотрудничестве.