21–22 may 2026-cı il tarixlərində Böyük Britaniyanın Şərqi İngiltərə Universitetinin (University of East Anglia) Sainsbury Mərkəzində “Təbiətlə həmrəylik: dünya sosializminin ekoloji irsini yenidən düşünmək” adlı beynəlxalq SAVA konfransı keçirilib.
Konfrans çərçivəsində sosializmin ekoloji irsinin incəsənət, mədəniyyət və alternativ düşüncə kontekstində yenidən nəzərdən keçirilməsi, 1960-cı illərdən etibarən formalaşan ekoloji hərəkatlar, təbiətin qorunması təşəbbüsləri və sənətin bu proseslərdəki rolu müzakirə olunub.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova “Azərbaycanda nonkonformist incəsənət və son sosializm dövrünün ekoloji tənqidi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə sovet dövründə sənayeləşmə və neft sənayesinin Azərbaycan incəsənətinə təsiri, Abşeronun sənaye landşaftının rəssamların yaradıcılığında yaratdığı ekoloji və fəlsəfi düşüncə xətti diqqətə çatdırılıb. Cavad Mircavadov, Tofiq Cavadov, Rasim Babayev, Əşrəf Murad və Qorxmaz Əfəndiyev kimi sənətkarların yaradıcılığı üzərindən təbiət, sənaye, insan münasibətlərinin bədii interpretasiyası təhlil olunub.
Çıxış zamanı Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində təqdim olunan “Altmışıncılar nəsli: konformizmdən kənar Azərbaycan incəsənəti” adlı daimi ekspozisiyanın malik olduğu vacib əhəmiyyət vurğulanıb.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

21–22 мая 2026 года в Центре Сейнсбери при Университете Восточной Англии (University of East Anglia) Великобритании состоялась международная конференция SAVA под названием «Солидарность с природой: переосмысление экологического наследия мирового социализма».
В рамках конференции обсуждались вопросы переосмысления экологического наследия социализма в контексте искусства, культуры и альтернативного мышления, экологические движения, сформировавшиеся с 1960-х годов, инициативы по охране природы, а также роль искусства в этих процессах.
Директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова выступила с докладом на тему «Нонконформистское искусство в Азербайджане и экологическая критика позднего социализма».
В докладе было уделено внимание влиянию индустриализации и нефтяной промышленности советского периода на азербайджанское искусство, а также экологическим и философским аспектам, отражённым в творчестве художников под воздействием индустриального ландшафта Апшерона. На примере творчества Джавада Мирджавадова, Тофика Джавадова, Расима Бабаева, Ашрафа Мурада и Горхмаза Эфендиева был проанализирован художественный взгляд на взаимоотношения природы, промышленности и человека.
Во время выступления была подчеркнута важность постоянной экспозиции Азербайджанского национального музея искусств «Поколение шестидесятников: азербайджанское искусство вне конформизма».