Mayın 8-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyev və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə həsr olunmuş memorial zalın açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin (AMİM) birgə təşkilatçılığı ilə ərsəyə gələn zal Ulu öndər Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyevanın zəngin həyat və fəaliyyət yolunu əks etdirən ekspozisiya məkanı kimi qurulub.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavinləri Səadət Yusifova, Murad Hüseynov, AMİM-nin direktoru Şirin Məlikova, Milli Məclisin deputatı, Mədəniyyət Komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, Xalq rəssamı Ömər Eldarov, Azərbaycan Rssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov çıxış ediblər. Onlar çıxışlarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsi, mədəniyyət və incəsənətin inkişafı istiqamətində göstərdiyi misilsiz xidmətləri xüsusi vurğulayıblar. Bildirilib ki, akademik Zərifə Əliyevanın elmi fəaliyyəti və yüksək insani dəyərlərə malik olması Azərbaycan xalqının mənəvi yaddaşında mühüm yer tutur. Qeyd olunub ki, onların zəngin irsinin müasir təqdimat vasitələri ilə gələcək nəsillərə çatdırılması milli yaddaşın qorunması və dövlətçilik ənənələrimizin köklərini gənclərə əyani formada çatdırılması baxımından əhəmiyyətli rola malikdir.
Tədbir çərçivəsində Əməkdar artist, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru İlham Nəzərov və Xalq artisti, professor Ülviyyə Hacıbəyovanın ifasında Ulu Öndərin sevdiyi Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunub.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə həsr olunmuş memorial zalda Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndələrinin əsərləri vasitəsilə bu iki böyük şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinə bədii baxış təqdim olunur. Ekspozisiyada Xalq rəssamı, görkəmli heykəltaraş Ömər Eldarovun “Elegiya” (1988–1989) və “Heydər Əliyevin büstü” (2012) əsərləri nümayiş olunur.
Zalda, həmçinin Xalq rəssamı Tahir Salahovun “Ulu Öndər Heydər Əliyevin portreti” (1998), Oqtay Sadıqzadənin “Akademik Zərifə Əliyevanın portreti” (2000) kimi mühüm sənət nümunələri yer alır.
Ekspozisiyanın mühüm hissəsini Ümummilli Liderin Azərbaycan mədəniyyət və incəsənət xadimləri ilə görüşlərini, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində sərgi və tədbirlərdə iştirakını əks etdirən nadir foto və sənəd materialları təşkil edir. Bu materiallar sırasında onun görkəmli bəstəkar Arif Məlikovin yaradıcılıq gecəsində çıxışı (1995), Xalq rəssamları Toğrul Nərimanbəyov və Maral Rəhmanzadənin sərgilərində iştirakı, eləcə də dünya şöhrətli musiqiçilər Mstislav Rostropoviç və Qalina Vişnevskaya ilə görüşü kimi tarixi anlar yer alır.
Ekspozisiyada quraşdırılmış monitor vasitəsilə muzey ziyarətçiləri Ulu Öndərin mədəniyyət xadimləri ilə müxtəlif görüşlərini işıqlandıran video materiallar, sənədli süjetlərlə tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər.

8 мая в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась церемония открытия мемориального зала, посвящённого памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося офтальмолога-учёного, академика Зарифы Алиевой. Зал, созданный при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанского национального музея искусств, задуман как экспозиционное пространство, отражающее богатый жизненный и профессиональный путь Гейдара Алиева и Зарифы Алиевой.
На церемонии открытия выступили заместители министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифова и Мурад Гусейнов, директор музея Ширин Меликова, депутат Милли Меджлиса, председатель Комитета по культуре Полад Бюльбюльоглу, народный художник Омар Эльдаров и председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов. В своих выступлениях они особо подчеркнули исключительные заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева в укреплении азербайджанской государственности, развитии культуры и искусства. Было отмечено, что научная деятельность академика Зарифы Алиевой и её высокие человеческие качества занимают важное место в духовной памяти азербайджанского народа. Также было подчеркнуто, что представление их богатого наследия с использованием современных средств экспозиции играет значимую роль в сохранении национальной памяти и наглядной передаче молодому поколению корней государственных традиций.
В рамках мероприятия была представлена концертная программа из произведений азербайджанских и мировых композиторов, любимых Общенациональным лидером, в исполнении заслуженного артиста, доктора философии по искусствоведению Ильхама Назарова и народной артистки, профессора Ульвии Гаджибековой.
В мемориальном зале, посвящённом памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося офтальмолога-учёного, академика Зарифы Алиевой, через произведения видных представителей азербайджанского изобразительного искусства представлен художественный взгляд на жизнь и деятельность этих двух великих личностей. В экспозиции демонстрируются произведения народного художника, выдающегося скульптора Омара Эльдарова «Элегия» (1988–1989) и «Бюст Гейдара Алиева» (2012).
В зале также представлены важные произведения искусства, такие как «Портрет Общенационального лидера Гейдара Алиева» (1998) народного художника Тахира Салахова и «Портрет академика Зарифы Алиевой» (2000) Октая Садыгзаде.
Важную часть экспозиции составляют редкие фотоматериалы и документы, отражающие встречи Общенационального лидера с деятелями культуры и искусства Азербайджана, а также его участие в выставках и мероприятиях в Азербайджанском национальном музее искусств. Среди этих материалов — его выступление на творческом вечере выдающегося композитора Арифа Меликова (1995), участие в выставках народных художников Тогрула Нариманбекова и Марал Рахманзаде, а также встреча с всемирно известными музыкантами Мстиславом Ростроповичем и Галиной Вишневской.
Посредством установленного в экспозиции монитора посетители музея смогут ознакомиться с видеоматериалами и документальными сюжетами, освещающими различные встречи Общенационального лидера с деятелями культуры.