3 Mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Mədəniyyət Nazirliyi və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyi birgə təşkilatçılığı ilə Novruz bayramına həsr olunmuş “Od çərşənbəsi” adlı bayram konserti keçirilib.
İnklüziv dəyərləri təşviq edən tədbirdə “Parla” inklüziv mədəni kollektivinin üzvləri çıxış ediblər.
Konsert proqramı müxtəlif musiqi və rəqs nömrələri ilə yadda qalıb. İştirakçılar tərəfindən “Bayatı-Şiraz”, “Cənnətim Qarabağ”, “Şuşanın dağları” kimi musiqi nümunələri səsləndirilib, həmçinin “Uzundərə” və “Yüz biri” rəqsləri təqdim olunub.
Tədbirdə Novruz bayramına həsr edilmiş şeir səsləndirilib, “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısı ifa olunub və “Biz mehriban ailəyik” kompozisiyası ilə proqram yekunlaşıb.
Səmimi və bayram ab-havasında keçən konsert inklüziv sənətin gücünü bir daha nümayiş etdirərək iştirakçılara unudulmaz anlar yaşadıb.
Tədbirdən sonra balacalar “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi” , “1920-1980-ci illər Azərbaycan rəngkarlığı və qrafikası” adlı daimi ekspozisiyalarla və Xalq rəssamı Davud Kazımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.

On March 3, 2026, at the Azerbaijan National Museum of Art, a holiday concert titled “Fire Wednesday” dedicated to the Novruz holiday was held, jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
Promoting inclusive values, the event featured performances by members of the Parla Inclusive Cultural Collective.
The concert program included a variety of music and dance performances. Participants performed musical pieces such as “Bayati-Shiraz”, “My Paradise Karabakh”, and “Mountains of Shusha”, as well as dances like “Uzundere” and “One Hundred and One”. The program also featured a poem dedicated to Novruz, the song “Chirpynirdi Qara Deniz”, and concluded with the composition “We Are a Friendly Family”.
Held in a warm and festive atmosphere, the concert once again demonstrated the power of inclusive art and provided the audience with unforgettable moments.
After the event, the children explored the museum’s permanent exhibitions “Azerbaijani Art Treasury” and “Azerbaijani Painting and Graphics (1920–1980)”, as well as the exhibition dedicated to the 100th anniversary of People’s Artist Davud Kazimov.