3 Mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Mədəniyyət Nazirliyi və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyi birgə təşkilatçılığı ilə Novruz bayramına həsr olunmuş “Od çərşənbəsi” adlı bayram konserti keçirilib.
İnklüziv dəyərləri təşviq edən tədbirdə “Parla” inklüziv mədəni kollektivinin üzvləri çıxış ediblər.
Konsert proqramı müxtəlif musiqi və rəqs nömrələri ilə yadda qalıb. İştirakçılar tərəfindən “Bayatı-Şiraz”, “Cənnətim Qarabağ”, “Şuşanın dağları” kimi musiqi nümunələri səsləndirilib, həmçinin “Uzundərə” və “Yüz biri” rəqsləri təqdim olunub.
Tədbirdə Novruz bayramına həsr edilmiş şeir səsləndirilib, “Çırpınırdı Qara dəniz” mahnısı ifa olunub və “Biz mehriban ailəyik” kompozisiyası ilə proqram yekunlaşıb.
Səmimi və bayram ab-havasında keçən konsert inklüziv sənətin gücünü bir daha nümayiş etdirərək iştirakçılara unudulmaz anlar yaşadıb.
Tədbirdən sonra balacalar “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi” , “1920-1980-ci illər Azərbaycan rəngkarlığı və qrafikası” adlı daimi ekspozisiyalarla və Xalq rəssamı Davud Kazımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.

3 марта 2026 года в Азербайджанском национальном музее искусств состоялся праздничный концерт «Од чаршамбы», посвящённый празднику Новруз, организованный совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Агентством социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения.
В мероприятии, продвигающем инклюзивные ценности, приняли участие члены Инклюзивный культурный коллектив «Парла».
Концертная программа включала различные музыкальные и танцевальные номера. Были исполнены музыкальные произведения «Баяти-Шираз», «Мой рай — Карабах», «Горы Шуши», а также танцы «Узундэрэ» и «Сто один». Программа также включала стихотворение, посвящённое Новрузу, песню «Черное море вздымалось» и завершилась композицией «Мы дружная семья».
Концерт, прошедший в тёплой и праздничной атмосфере, ещё раз продемонстрировал силу инклюзивного искусства и подарил участникам незабываемые впечатления.
После мероприятия дети посетили постоянные экспозиции музея «Сокровищница азербайджанского искусства» и «Азербайджанская живопись и графика (1920–1980)», а также выставку, посвящённую 100-летию народного художника Давуд Казымова.