Fevralın 11-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin 2025-ci ildəki fəaliyyətinə dair genişləndirilmiş kollegiya iclası keçirilib.
Azərbaycan Dövlət Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrında baş tutan iclasda mədəniyyət naziri Adil Kərimli, kollegiyanın üzvləri, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, komitənin üzvləri, müvafiq ali təhsil ocaqlarının, yaradıcılıq təşkilatlarının rəhbər və nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət xadimləri, nazirliyin tabe qurumlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Muzey və sərgi müəssisələrinin 2025-ci ilə dair hesabat sessiyasında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu və Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının fəaliyyəti ilə bağlı məruzələr təqdim olunub.

On February 11, an expanded board meeting of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan was held to review the ministry's activities in 2025.
The meeting, held at the Azerbaijan State National Theatre of Young Spectators, was attended by the Minister of Culture Adil Kerimli, board members, the Chairman of the Milli Majlis Cultural Committee Polad Bulbuloglu, committee members, heads and representatives of relevant higher education institutions and creative organizations, renowned cultural figures, and heads of the ministry's subordinate institutions.
During the reporting session on the 2025 activities of museum and exhibition institutions, reports were presented on the performance of the National Museum of History of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, the Azerbaijan National Museum of Art, the Gobustan National Historical-Artistic Preserve, and the Azerbaijan State Art Gallery.