5–11 dekabr tarixlərində paytaxt Bakıda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının birgə təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı ilə “İƏT Mədəniyyət Festivalı: Bakı Yaradıcı Həftə - 2025” keçirilib.
Festivaıda müxtəlif ölkələrdən mədəniyyət nazirləri, beynəlxalq təşkilatların, Azərbaycandakı diplomatik korpusların rəsmi nümayəndələri, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət xadimləri və yaradıcılıq sənayesinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi festival çərçivəsində mədəniyyət və yaradıcılıq sənayeləri ilə bağlı təşkil olunan sərgidə iştirak edib. “Cultural Village” zonasında yerləşən stenddə muzeyin zəngin kolleksiyasından ilhamlanan yerli sənətkarlar tərəfindən peşəkarlıqla yaradılmış sənət nümunələri, o cümlədən kitablar və digər çap məhsulları nümayiş etdirilib.
Tədbirdə xüsusi əhəmiyyətli məqamlardan biri Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyi münasibətilə nəfis tərtibatla yeni çap olunan “Mirzə Qədim İravani :Zamanların Qovşağında” kitabının geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi olub.

С 5 по 11 декабря в столице Баку прошёл «Фестиваль культуры ОИС: Творческая неделя Баку — 2025», организованный совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Организацией исламского сотрудничества (ОИС) при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
В фестивале приняли участие министры культуры различных стран, официальные представители международных организаций и дипломатического корпуса в Азербайджане, депутаты, известные деятели культуры и представители креативной индустрии.
Азербайджанский национальный музей искусства участвовал в выставке, организованной в рамках фестиваля, посвящённой культуре и креативной индустрии. На стенде музея, расположенном в зоне «Cultural Village», были представлены художественные произведения, профессионально созданные местными художниками, вдохновлённые богатой коллекцией музея, включая книги и другие печатные материалы.
Особое внимание на мероприятии было уделено презентации новой красиво оформленной книги «Мирза Гадим Иревани: На перекрёстке времён», изданной к 200-летнему юбилею художника, которая была представлена широкой аудитории.