Noyabrın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Avstriya Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə “İnklüziv Cəmiyyət üçün Vyana Balı” keçirilib.
Açılışda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Avstriya səfiri cənab Tomas Şuller-Götzburq və xanımı Xan Tranq çıxış edərək layihənin mədəni müxtəliflik, dialoq və birgə dəyərlərin paylaşılması üçün əhəmiyyətini vurğulayıblar. Onlar qeyd ediblər ki, inklüziv cəmiyyət ideyası bu layihənin əsas mesajıdır və belə tədbirlər birliyi, qarşılıqlı hörməti və cəmiyyətlərarası bağları gücləndirir.
Tədbir Avstriyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin həyata keçirdiyi “Körpülər salmaq” silsiləsinin final mərhələsi olub. Bu silsilə tədbirlər 2024-cü ildən etibarən Avstriya səfiri cənab Tomas Şuller-Götzburq və həyat yoldaşı xanım Xan Traq tərəfindən mədəniyyətləri birləşdirən, səmimi ünsiyyətə əsaslanan layihə kimi həyata keçirilib.
Müxtəlif mədəni coğrafiyalardan gələn şəxsi hekayələrdən ilhamlanan bu təşəbbüs Avstriya, Azərbaycan və dünyanın fərqli ölkələrindən olan insanları bir araya gətirərək söhbət, paylaşım və qarşılıqlı anlaşma mühiti yaradıb.
Final mərhələsi olan Vyana Balı isə ənənəvi Avstriya bal mədəniyyətini bu dəfə inklüzivlik konsepti ilə birləşdirib. Məqsəd cəmiyyətdə müxtəlif sosial qrupları bir araya gətirərək gözəllik, mədəniyyət, tarix və inkluzivlik dəyərlərini birgə qeyd etmək olub.

26 ноября в Азербайджанском национальном музее искусства по инициативе Посольства Австрии состоялся «Венский бал за инклюзивное общество».
На церемонии открытия с речами выступили директор Азербайджанского национального музея искусства Ширин Меликова, Чрезвычайный и Полномочный Посол Австрии господин Томас Шуллер-Гётцбург и его супруга Хан Транг. В своих выступлениях они подчеркнули значимость проекта для культурного многообразия, диалога и разделения общих ценностей. Было отмечено, что идея инклюзивного общества является ключевым посланием данного проекта, а подобные мероприятия способствуют укреплению единства, взаимного уважения и межкультурных связей.
Мероприятие стало финальным этапом серии «Строить мосты», реализуемой Посольством Австрии в Азербайджане. Данная серия мероприятий с 2024 года проводится по инициативе Посла Австрии господина Томаса Шуллер-Гётцбурга и его супруги госпожи Хан Транг как проект, объединяющий культуры и основанный на искреннем человеческом общении.
Вдохновлённая личными историями людей из разных культурных и географических пространств, эта инициатива объединила представителей Австрии, Азербайджана и других стран мира, создав атмосферу диалога, обмена и взаимопонимания.
Финальным событием стал Венский бал, который объединил традиционную культуру австрийского бала с концепцией инклюзивности. Целью мероприятия было собрать представителей различных социальных групп и совместно отметить ценности красоты, культуры, истории и инклюзивности.