19–20 noyabr 2025-ci il tarixlərində Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Beynəlxalq Turizm və Mədəni İrs Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən “İpək Yolu” Beynəlxalq Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “İpək Yolu üzrə maddi mədəni irsin öyrənilməsi və qorunmasının aktual məsələləri” mövzusunda II beynəlxalq elmi-praktik simpozium keçirilib.
Tədbirdə İpək Yolu boyunca yerləşən ölkələrdə maddi mədəni irsin tədqiqi və qorunması, eləcə də bu irsin beynəlxalq səviyyədə təqdimatı ilə bağlı müxtəlif istiqamətlər müzakirə olunub. Simpozium aparıcı muzeylərin, elmi-tədqiqat institutlarının və mədəni irs üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssislərin iştirakı ilə baş tutub.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şirin Məlikova simpoziuma qatılaraq “Kəlağayı milli-bədii ənənənin davamlı forması kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Simpoziumda onlayn formatda iştirak edən Şirin Məlikova öz çıxışında kəlağayının Azərbaycan mədəniyyətində qədimdən formalaşmış bədii ənənə kimi rolu və müasir dövrdə davamlılığını qoruması, onun hazırlanma texnologiyaları, bölgələrə görə fərqləri, ornamental sistemin semantikası kimi məsələlər haqqında danışıb.

On November 19–20, 2025, the 2nd International Scientific and Practical Symposium entitled “Current Issues in the Study and Preservation of Tangible Cultural Heritage along the Silk Road” was held in Samarkand, Uzbekistan. The symposium was organized by the International Research Institute “Silk Road,” operating under the International University of Tourism and Cultural Heritage.
The event discussed various aspects related to the research and preservation of tangible cultural heritage in countries located along the Silk Road, as well as issues concerning the international presentation of this heritage. The symposium was held with the participation of leading museums, research institutions, and specialists in the field of cultural heritage.
The Director of the Azerbaijan National Museum of Art, PhD in Art History, Associate Professor Shirin Malikova, took part in the symposium and delivered a presentation entitled “Kelaghayi as a Sustainable Form of National Artistic Tradition.”
Participating in the symposium in an online format, Shirin Malikova spoke about the role of kelaghayi as an ancient artistic tradition in Azerbaijani culture and its continuity in the contemporary period, as well as its production technologies, regional variations, and the semantics of its ornamental system.