11–17 noyabr 2025-ci il tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) 27-ci Baş Konfransı keçirilib. “Sürətlə dəyişən icmalarda muzeylərin gələcəyi” devizi altında təşkil olunan konfrans dünyanın müxtəlif ölkələrindən 3 000-dən artıq muzey mütəxəssisini bir araya gətirib.
Konfransda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şirin Məlikova iştirak edib.
Şirin Məlikova Beynəlxalq tədbir çərçivəsində müxtəlif ölkələrin aparıcı muzey və mədəniyyət qurumlarının nümayəndələri ilə gələcək əməkdaşlıq, birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı bir sıra məhsuldar görüşlər keçirib.
Şirin xanım həmçinin Qacarlar dövrü üzrə ekspert kimi Səudiyyə Ərəbistanının televiziya kanalına müsahibə verib.

11–17 ноября 2025 года в городе Дубай (Объединённые Арабские Эмираты) прошла 27-я Генеральная конференция Международного совета музеев (ICOM). Конференция, организованная под девизом «Будущее музеев в быстро меняющихся сообществах», объединила более 3000 музейных специалистов из разных стран мира.
В конференции приняла участие директор Азербайджанского национального музея искусств, кандидат искусствоведения, доцент Ширин Меликова.
В рамках международного мероприятия Ширин Маликова провела ряд продуктивных встреч с представителями ведущих музейных и культурных учреждений различных стран, посвящённых вопросам будущего сотрудничества и реализации совместных проектов.