Oktyabrın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində (AMİM) görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyi münasibətilə AMİM-nin təşəbbüsü ilə AZCON Holding şirkətlərindən “Azərpoçt” MMC tərəfindən dövriyyəyə buraxılan poçt markalarının təqdimat mərasimi baş tutub.
Tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin, millət vəkillərinin, ölkəmizdəki diplomatik korpusların rəhbər və nümayəndələrinin qatıldığı mərasimdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və “Azərpoçt” MMC-nin Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova çıxış ediblər. Onlar öz çıxışlarında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci ildə Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi barədə Sərəncamını vurğulayaraq, bu qərarın dahi sənətkarın irsinin qorunması, araşdırılması və geniş ictimaiyyətə tanıdılması üçün mühüm addım, təqdim edilən poçt markalarının isə yubiley ilinə dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini icra edən İsi Mustafayev və
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovanın iştirakı ilə markaların möhür vasitəsilə “söndürülməsi” mərasimi keçirilib.
Poçt markaları üzərində M.Q.İrəvaninin tanınmış portretləri sırasında yer alan “Əsgər”, “Mah Tələt xanım”, “Zadəgan qadının portreti”, “Vəcihulla Mirzə”, “Fətəli şah” əsərləri əks olunub. İrəvani yaradıcılığının müxtəlif mərhələlərinə aid bu mükəmməl sənət nümunələrində öz dövrləri üçün yeni olan xüsusiyyətlər - təkcə zahiri bənzərlik deyil, hər bir obraza xas fərdi cizgi və daxili aləmin dolğun təsviri verilib.
Qeyd edək ki, təqdimat mərasimində AMİM-nin kolleksiyasında qorunan bu portretlər nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda Xalq artisti Munis Şərifovun bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin nəznində fəaliyyət göstərən Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı xalq sənəti incilərindən ibarət konsert proqramı ilə gecəyə unudulmaz musiqi ərmağanı bəxş ediblər.

On October 22, the Azerbaijan National Museum of Art (ANMA) hosted a presentation ceremony of postage stamps issued by “Azerpost” LLC, a company under AZCON Holding, at the initiative of the museum, to commemorate the 200th anniversary of the prominent artist Mirza Gadim Iravani.
The event was attended by distinguished figures of science and culture, members of parliament, as well as heads and representatives of the diplomatic corps accredited in Azerbaijan.
Opening remarks were delivered by Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art, and Sitara Huseynova, Head of the Stamp Department at “Azerpost” LLC.
In their speeches, they highlighted the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on the state-level celebration of Mirza Gadim Iravani’s 200th anniversary in 2025, emphasizing that this decision represents a significant step toward preserving, studying, and promoting the legacy of the great artist.
They also noted that the issued postage stamps are a valuable contribution to the anniversary year.
Later, a stamp cancellation ceremony was held with the participation of Murad Huseynov, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Isi Mustafayev, Acting Chairman of the Board of “Azerpost” LLC, and Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art.
The stamps feature several of Mirza Gadim Iravani’s renowned portraits, including “Soldier,” “Mah Talat Khanum,” “Portrait of a Noblewoman,” “Vajihulla Mirza,” and “Fath-Ali Shah.”
These masterpieces, representing different periods of the artist’s career, showcase innovative qualities for their time — not merely external likeness but also the vivid depiction of individual character and inner depth.
It should be noted that during the presentation, the original portraits from the collection of the Azerbaijan National Museum of Art were displayed.
The evening concluded with a concert of the Ensemble of Ancient Musical Instruments under the artistic direction of People’s Artist Munis Sharifov, operating under the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, who presented guests with an unforgettable program of traditional music.