Oktyabrın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində (AMİM) görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyi münasibətilə AMİM-nin təşəbbüsü ilə AZCON Holding şirkətlərindən “Azərpoçt” MMC tərəfindən dövriyyəyə buraxılan poçt markalarının təqdimat mərasimi baş tutub.
Tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin, millət vəkillərinin, ölkəmizdəki diplomatik korpusların rəhbər və nümayəndələrinin qatıldığı mərasimdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və “Azərpoçt” MMC-nin Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova çıxış ediblər. Onlar öz çıxışlarında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci ildə Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi barədə Sərəncamını vurğulayaraq, bu qərarın dahi sənətkarın irsinin qorunması, araşdırılması və geniş ictimaiyyətə tanıdılması üçün mühüm addım, təqdim edilən poçt markalarının isə yubiley ilinə dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini icra edən İsi Mustafayev və
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovanın iştirakı ilə markaların möhür vasitəsilə “söndürülməsi” mərasimi keçirilib.
Poçt markaları üzərində M.Q.İrəvaninin tanınmış portretləri sırasında yer alan “Əsgər”, “Mah Tələt xanım”, “Zadəgan qadının portreti”, “Vəcihulla Mirzə”, “Fətəli şah” əsərləri əks olunub. İrəvani yaradıcılığının müxtəlif mərhələlərinə aid bu mükəmməl sənət nümunələrində öz dövrləri üçün yeni olan xüsusiyyətlər - təkcə zahiri bənzərlik deyil, hər bir obraza xas fərdi cizgi və daxili aləmin dolğun təsviri verilib.
Qeyd edək ki, təqdimat mərasimində AMİM-nin kolleksiyasında qorunan bu portretlər nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda Xalq artisti Munis Şərifovun bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin nəznində fəaliyyət göstərən Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı xalq sənəti incilərindən ibarət konsert proqramı ilə gecəyə unudulmaz musiqi ərmağanı bəxş ediblər.

22 октября в Азербайджанском национальном музее искусств (АНМИ) состоялась церемония презентации почтовых марок, выпущенных по инициативе музея компанией “Азерпочта” ООО из группы AZCON Holding по случаю 200-летнего юбилея выдающегося художника Мирзы Кадым Иревани.
В мероприятии приняли участие известные деятели науки и культуры, депутаты Милли Меджлиса, руководители и представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Азербайджане.
С приветственными речами выступили директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова и начальник отдела марок “Азерпочта” ООО Ситара Гусейнова.
В своих выступлениях они подчеркнули значение Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о праздновании на государственном уровне 200-летнего юбилея Мирзы Кадым Иревани в 2025 году, отметив, что это решение является важным шагом для сохранения, изучения и популяризации наследия великого мастера.
Выданные почтовые марки, по их словам, являются ценным вкладом в юбилейный год художника.
Затем в присутствии заместителя министра культуры Азербайджанской Республики Мурада Гусейнова, исполняющего обязанности председателя правления “Азерпочта” ООО Иси Мустафаева и директора музея Ширин Меликовой состоялась церемония гашения марок.
На почтовых марках изображены знаменитые портреты Мирзы Кадым Иревани — «Солдат», «Мах Талат ханум», «Портрет знатной дамы», «Веджихулла Мирза» и «Фатали шах».
Эти произведения, относящиеся к различным этапам творчества художника, демонстрируют новые для своего времени особенности — не только внешнее сходство, но и глубокое раскрытие внутреннего мира и индивидуальных черт изображённых персонажей.
Отметим, что во время церемонии были выставлены оригинальные портреты из коллекции Азербайджанского национального музея искусств.
В завершение вечера Ансамбль древних музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана под художественным руководством народного артиста Муниса Шарифова подарил гостям незабываемую музыкальную программу, составленную из жемчужин народного искусства.