17 oktyabr 2025-ci il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin əməkdaşları üçün “Fiziki şəxslər tərəfindən istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan malların – ərzaq məhsullarının, dərman vasitələrinin, mədəniyyət məhsullarının, canlı heyvanların və bitkilərin, dini təyinatlı məlumat materiallarının, eləcə də xidməti və mülki silahların gömrük sərhədindən keçirilməsi qaydaları” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə Daxili İşlər, Səhiyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Mədəniyyət nazirliklərinin, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini – Baş fond mühafizi, Dövlət Ekspert Komissiyasının üzvü Vəfa Aslanova “Muzey işi və daşınar mədəni sərvətlərin müvəqqəti və ya daimi ixracı prosesi” adlı mövzusunda çıxış edib.
Təlimin sonunda mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

On October 17, 2025, a training session was held for the employees of the State Customs Committee on the topic:
“Regulations for the crossing of the customs border by individuals carrying goods not intended for production or commercial purposes — including food products, medicines, cultural goods, live animals and plants, religious informational materials, as well as service and civilian weapons.”
The training was attended by specialists from the Ministries of Internal Affairs, Health, Ecology and Natural Resources, and Culture, as well as representatives of the Azerbaijan Food Safety Agency and the State Committee on Work with Religious Institutions.
During the event, Vafa Aslanova, Deputy Director for Museum Collections Preservation and Registration at the Azerbaijan National Museum of Art and a member of the State Expert Commission, delivered a presentation on “Museum Work and the Process of Temporary or Permanent Export of Movable Cultural Property.”
At the end of the training, participants engaged in extensive discussions on the presented topics, and their questions were thoroughly answered.