12–13 iyun 2025-ci il tarixlərində Almaniyanın Drezden şəhərində “Şərqdə müharibədən sonrakı dövrdə Avanqardın yenidən mövqe qazanması” (“Repositioning the Postwar Avant-Garde in the East”) adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Professor Saşa Bru (KU Leuven, Belçika), professor İzabel Vünşe (Constructor University, Bremen, Almaniya) və dr.Pşemıslav Strozekin (Avanqard Arxivi – Egidio Marzona, Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyası) təşkilatçılığı ilə baş tutan konfrans mövzu üzrə müxtəlif ölkələrdən olan tədqiqatçı-alimləri bir araya gətirib.
Tədbirdə İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya ölkələri və Yaponiyada avanqard incəsənətin bərpası və onun müasir sənət kontekstindəki rolu müzakirə olunub. Beynəlxalq konfransda ölkəmizi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şirin Məlikova “Azərbaycanda nonkonformist incəsənət təcrübələri: Abşeron məktəbi” mövzusunda məruzə ilə təmsil edib.
Şirin Məlikova XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycan incəsənətində avanqard istiqamətin inkişafı, bu dövrdə meydana çıxmış nonkonformist rəssamların fəaliyyəti, onların rəsmi sovet ideologiyasından kənar estetik mövqeyi və fərdi yaradıcılıq axtarışları barədə ətraflı məlumat verib.
Xüsusilə Azərbaycan incəsənətinə dünya şöhrəti qazandırmış Cavad Mircavadov, Tofiq Cavadov, Əşrəf Murad, Rasim Babayev və Qorxmaz Əfəndiyev kimi nonkonformist rəssamların yaradıcılığından bəhs edib. Onların fərdi üslub və sənətdə eksperimentlərə üstünlük verdikləri novator yaradıcılıqları, formaya və məzmuna gətirdikləri yeniliklər haqqında danışıb.

On June 12–13, 2025, an international academic conference titled “Repositioning the Postwar Avant-Garde in the East” was held in Dresden, Germany.
The event was organized by Professor Sascha Bru (KU Leuven, Belgium), Professor Isabel Wünsche (Constructor University, Bremen, Germany), and Dr. Przemysław Strożek (Avant-Garde Archive – Egidio Marzona, Dresden State Art Collections). The conference brought together scholars and researchers from various countries who specialize in this field.
The discussions focused on the revival of avant-garde art in the post–World War II era across Eastern Europe, Central Asian countries, and Japan, as well as its role in the context of contemporary art.
Azerbaijan was represented at the conference by Dr. Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art and PhD in Art History, with a presentation titled “Nonconformist Art Practices in Azerbaijan: The Absheron School.”
In her speech, Shirin Malikova provided detailed insights into the development of avant-garde tendencies in Azerbaijani art during the second half of the 20th century, highlighting the activity of nonconformist artists of that period, their aesthetic positions beyond official Soviet ideology, and their individual creative explorations.
She particularly emphasized the innovative work of nonconformist artists who brought international recognition to Azerbaijani art—Javad Mirjavadov, Tofiq Javadov, Ashraf Murad, Rasim Babayev, and Gorkhmaz Afandiyev. The presentation explored their unique artistic styles, preference for experimentation, and contributions to form and content in art.
At the end of her talk, Shirin Malikova addressed numerous questions from the conference participants regarding the topic.