12–13 iyun 2025-ci il tarixlərində Almaniyanın Drezden şəhərində “Şərqdə müharibədən sonrakı dövrdə Avanqardın yenidən mövqe qazanması” (“Repositioning the Postwar Avant-Garde in the East”) adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Professor Saşa Bru (KU Leuven, Belçika), professor İzabel Vünşe (Constructor University, Bremen, Almaniya) və dr.Pşemıslav Strozekin (Avanqard Arxivi – Egidio Marzona, Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyası) təşkilatçılığı ilə baş tutan konfrans mövzu üzrə müxtəlif ölkələrdən olan tədqiqatçı-alimləri bir araya gətirib.
Tədbirdə İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya ölkələri və Yaponiyada avanqard incəsənətin bərpası və onun müasir sənət kontekstindəki rolu müzakirə olunub. Beynəlxalq konfransda ölkəmizi Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şirin Məlikova “Azərbaycanda nonkonformist incəsənət təcrübələri: Abşeron məktəbi” mövzusunda məruzə ilə təmsil edib.
Şirin Məlikova XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycan incəsənətində avanqard istiqamətin inkişafı, bu dövrdə meydana çıxmış nonkonformist rəssamların fəaliyyəti, onların rəsmi sovet ideologiyasından kənar estetik mövqeyi və fərdi yaradıcılıq axtarışları barədə ətraflı məlumat verib.
Xüsusilə Azərbaycan incəsənətinə dünya şöhrəti qazandırmış Cavad Mircavadov, Tofiq Cavadov, Əşrəf Murad, Rasim Babayev və Qorxmaz Əfəndiyev kimi nonkonformist rəssamların yaradıcılığından bəhs edib. Onların fərdi üslub və sənətdə eksperimentlərə üstünlük verdikləri novator yaradıcılıqları, formaya və məzmuna gətirdikləri yeniliklər haqqında danışıb.

12–13 июня 2025 года в немецком городе Дрезден состоялась международная научная конференция под названием «Переосмысление послевоенного авангарда на Востоке» (Repositioning the Postwar Avant-Garde in the East).
Конференция была организована профессором Сашей Брю (Католический университет Лёвена, Бельгия), профессором Изабель Вюнше (Университет Конструктор, Бремен, Германия) и доктором Пшемыславом Строжеком (Архив авангарда – Эджидио Марцона, Государственные художественные собрания Дрездена). Мероприятие собрало исследователей и учёных из разных стран, занимающихся данной темой.
На конференции обсуждались вопросы возрождения авангардного искусства в Восточной Европе, странах Центральной Азии и Японии в послевоенный период, а также роль этого направления в контексте современного искусства.
Азербайджан на международной конференции представила директор Национального музея искусств Азербайджана, кандидат искусствоведения, доцент Ширин Меликова с докладом на тему «Опыт неконформистского искусства в Азербайджане: школа Апшерона».
Ширин Маликова подробно рассказала о развитии авангардного направления в азербайджанском искусстве второй половины XX века, о деятельности неконформистских художников этого периода, их эстетических позициях, выходящих за рамки официальной советской идеологии, и индивидуальных творческих поисках.
Особое внимание было уделено творчеству таких неконформистских художников, как Джавад Мирджавадов, Тофиг Джавадов, Ашраф Мурад, Расим Бабаев и Горхмаз Агафендиев, прославивших азербайджанское искусство на международной арене. В докладе отмечалось их новаторство, стремление к экспериментам в искусстве, оригинальный стиль, а также новизна в форме и содержании.
В завершение выступления Ширин Меликова ответила на многочисленные вопросы участников конференции, связанные с темой доклада.