14 dekabr 2024- cü il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, professor Tahir Məmmədovun yaradıcılığına həsr olunmuş kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova Tahir Məmmədovun yaradıcılığı və əsərlərinə xas olan əsas bədii məziyyətlərdən bəhs edib.
Millət vəkili, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Xalq rəssamı, professor Səlhab Məmmədov, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ziyadxan Əliyev, Bakı İncəsənət Mərkəzinin rəhbəri Rafael Gülməmmədli, yazıçı-publisist, Bakı Kitab Mərkəzinin rəhbəri Günel Anarqızı öz çıxışlarında Tahir Məmmədovun yaradıcılıq fəaliyyətinin özünəməxsusluğundan söz açaraq təqdim olunan kitabın onun sənət yolunu dolğun şəkildə işıqlandırdığını söyləyiblər, həmçinin istedadlı rəssama gələcək fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra Tahir Məmmədovun oğlu, tanınmış pianoçu, bəstəkar Riad Məmmədovun ifasında maraqlı improvizasiyaları ilə yadda qalan musiqi nömrələri səsləndirilib.
Qeyd edək ki təqdimat mərasimi keçirilən kitabda rəssamın sənət yolunun geniş təhlili ilə yanaşı, onun bütün yaradıcılığı boyu ərsəyə gətirdiyi əsərlərin əksəriyyətinin reproduksiyaları yer alıb.
Tahir Məmmədovun rəngkarlıq lövhələri Azərbaycan muzeyləri ilə yanaşı, xarici ölkələrin sənət saxlanclarını və nüfuzlu kolleksiyalarını bəzəməkdədir.

14 декабря 2024 года в Азербайджанском национальном музее искусств состоялось мероприятие, посвященное презентации книги о творчестве заслуженного художника, профессора Таира Мамедова.
Поприветствовав гостей, директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова рассказала об основных художественных особенностях творчества и произведений Таира Мамедова.
Депутат парламента, председатель комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Полад Бюльбюльоглы, Народный писатель Чингиз Абдуллаев, Народный художник, профессор Салхаб Мамедов, Заслуженный деятель искусств, доктор философии по искусствоведению Зиядхан Алиев, директор Бакинского центра искусств Рафаэль Гюльмамедли, писатель-публицист, директор Бакинского книжного центра Гюнель Анаргызы в своих выступлениях рассказали об уникальности творческой деятельности Таира Мамедова, подчеркнули, что представленная книга полностью освещает его творческий  путь, а также пожелали талантливому художнику новых успехов в дальнейшей деятельности.
Затем прозвучали  запомнившиеся интересными импровизациями музыкальные номера в исполнении сына Таира Мамедова, известного пианиста, композитора Риада Мамедова.
Отметим, что помимо обширного анализа творческого пути художника, представленная на церемонии презентации книга включает в себя репродукции большинства произведений, созданных им на протяжении его карьеры.
Живописные произведения Таира Мамедова украшают не только музеи Азербайджана, но также художественные запасники  и впечатляющие коллекции зарубежных стран.