Fevralın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənətə Muzeyində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü münasibətilə rejissor, Əməkdar incəsənət xadimi Şamil Nəcəfzadənin "Müharibənin uşaqları" adlı sənədli filmi nümayiş olunub.
Fevralın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənətə Muzeyində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü münasibətilə rejissor, Əməkdar incəsənət xadimi Şamil Nəcəfzadənin "Müharibənin uşaqları" adlı sənədli filmi nümayiş olunub. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə 2014-cü ildə "Yaddaş" sənədli filmlər studiyasında lentə alınmış filmin ssenari müəllifləri Şamil Nəcəfzadə və Sara Oğuz Nəzirovadır. Ekran əsərinin nümayişindən öncə filmin təsvir rejissoru və operatoru, Əməkdar incəsənət xadimi Nizami Abbasla görüş keçirildi. O, filmin mövzusu, çəkilişlər zamanı yaşanmış maraqlı məqamları tamaşaçılarla bölüşdü.
Qeyd edək ki sənədli filmdə Ermənistan-Azərbaycan müharibəsi zamanı valideynlərini və yaxınlarını itirmiş azyaşlı uşaqlardan, onların üzləşdiyi əziyyətlərdən və həyat uğrunda apardıqları mübarizə əzmindən bəhs edilir. Filmdə Xocalı soyqırımının canlı şahidi olan uşaqlar o dəhşətli günləri bir daha xatırlayaraq yaşadıqları hisslərdən danışırlar.

On February 26, a screening of the documentary film «Children of War» by director and Honored Artist Shamil Najafzade took place at the Azerbaijan National Museum of Art in commemoration of the 33rd anniversary of the Khojaly genocide.
On February 26, a screening of the documentary film «Children of War» by director and Honored Artist Shamil Najafzade took place at the Azerbaijan National Museum of Art in commemoration of the 33rd anniversary of the Khojaly genocide. The film was produced in 2014 at the Yaddash documentary film studio by order of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. The screenplay was written by Shamil Najafzade and Sara Oguz Nazirova. Before the screening, a meeting was held with the film’s cinematographer and visual director, Honored Artist Nizami Abbas. He shared insights about the film's theme and interesting moments from the filming process with the audience.
The documentary tells the stories of children who lost their parents and loved ones during the Armenia-Azerbaijan war, their hardships, and their resilience in the fight for survival. The film features children who witnessed the Khojaly genocide, recalling those horrific days and sharing their emotions.