Fevralın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənətə Muzeyində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü münasibətilə rejissor, Əməkdar incəsənət xadimi Şamil Nəcəfzadənin "Müharibənin uşaqları" adlı sənədli filmi nümayiş olunub.
Fevralın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənətə Muzeyində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü münasibətilə rejissor, Əməkdar incəsənət xadimi Şamil Nəcəfzadənin "Müharibənin uşaqları" adlı sənədli filmi nümayiş olunub. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə 2014-cü ildə "Yaddaş" sənədli filmlər studiyasında lentə alınmış filmin ssenari müəllifləri Şamil Nəcəfzadə və Sara Oğuz Nəzirovadır. Ekran əsərinin nümayişindən öncə filmin təsvir rejissoru və operatoru, Əməkdar incəsənət xadimi Nizami Abbasla görüş keçirildi. O, filmin mövzusu, çəkilişlər zamanı yaşanmış maraqlı məqamları tamaşaçılarla bölüşdü.
Qeyd edək ki sənədli filmdə Ermənistan-Azərbaycan müharibəsi zamanı valideynlərini və yaxınlarını itirmiş azyaşlı uşaqlardan, onların üzləşdiyi əziyyətlərdən və həyat uğrunda apardıqları mübarizə əzmindən bəhs edilir. Filmdə Xocalı soyqırımının canlı şahidi olan uşaqlar o dəhşətli günləri bir daha xatırlayaraq yaşadıqları hisslərdən danışırlar.

26 февраля в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялся показ документального фильма «Дети войны» режиссёра, Заслуженного деятеля искусств Шамиля Наджафзаде, приуроченный к 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
26 февраля в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялся показ документального фильма «Дети войны» режиссёра, Заслуженного деятеля искусств Шамиля Наджафзаде, приуроченный к 33-й годовщине Ходжалинского геноцида. Фильм был снят в 2014 году на студии документальных фильмов «Яддаш» по заказу Министерства культуры Азербайджанской Республики. Авторы сценария – Шамиль Наджафзаде и Сара Огуз Назирова. Перед показом фильма состоялась встреча с его оператором и режиссёром по визуальной части, Заслуженным деятелем искусств Низами Аббасом. Он  поделился с зрителями подробностями о теме фильма и интересными моментами, возникшими в процессе съёмок.
Отметим, что в документальном фильме рассказывается о детях, потерявших родителей и близких во время армяно-азербайджанской войны, об их переживаниях и борьбе за жизнь. В фильме дети, ставшие свидетелями Ходжалинского геноцида, вспоминают те страшные дни и делятся своими чувствами.