Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 20 Yanvar –Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş "Faciənin fotosu" adlı film nümayişi keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 20 Yanvar –Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş "Faciənin fotosu" adlı film nümayişi keçirilib. Film Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi (AFB) tərəfindən hazırlanmışdır. Tədbirdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və azadlığı uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Filmin ideya müəllifi Fərqanə Qasımlı, operatoru və montajçısı isə Ayaz Mikayılzadədır. AFB-nin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu filmin ərsəyə gəlməsi ilə bağlı ətraflı məlumat təqdim edib. Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, 30 il əvvəl çəkilmiş fotoların təxminən yarısı itirilib.
Filmdə AFB, ARTFAKTOR agentliyinin və fotoqrafların şəxsi arxivlərindən olan fotoları saxlayan insanların düşüncələri əks olunub. Onlar film boyunca keçirdikləri hisslər və o dövrdə baş verən hadisələri paylaşmışlar. Film nümayişində həmin kadrları lentə alan Rasim Sadıqov, Ağaəli Məmmədov və Mirnaib Həsənoğlu da iştirak ediblər.

В Национальном Музее Искусств Азербайджана состоялся показ фильма под названием «Фото трагедии», посвященный 35-летию 20 января – Национального дня траура.
В Национальном Музее Искусств Азербайджана состоялся показ фильма под названием «Фото трагедии», посвященный 35-летию 20 января – Национального дня траура. Продюсером фильма выступила Ассоциация фотографов Азербайджана (АФА). На мероприятии минутой молчания почтили память павших за территориальную целостность и свободу Азербайджана.
Автор идеи фильма – Фаргана Гасымлы, оператор и монтажер – Аяз Микаилзаде. Основатель АФА Мирнаиб Гасаноглу представил подробную информацию о создании фильма. В результате исследований выяснилось, что почти половина фотографий, сделанных 30 лет назад, утеряны.
В фильме отражены мысли членов АФА, агентства АРТФАКТОР и людей, хранящих фотографии из личных архивов фотографов. Они поделились своими ощущениями во время просмотра фильма и событиями, произошедшими в то время. В показе фильма также приняли участие Расим Садыгов, Агаали Мамедов и Мирнаиб Гасаноглу, снимавшие эти кадры.