Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 20 Yanvar –Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş "Faciənin fotosu" adlı film nümayişi keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 20 Yanvar –Ümumxalq Hüzn Gününün 35-ci ildönümünə həsr olunmuş "Faciənin fotosu" adlı film nümayişi keçirilib. Film Azərbaycan Fotoqrafları Birliyi (AFB) tərəfindən hazırlanmışdır. Tədbirdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və azadlığı uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Filmin ideya müəllifi Fərqanə Qasımlı, operatoru və montajçısı isə Ayaz Mikayılzadədır. AFB-nin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu filmin ərsəyə gəlməsi ilə bağlı ətraflı məlumat təqdim edib. Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, 30 il əvvəl çəkilmiş fotoların təxminən yarısı itirilib.
Filmdə AFB, ARTFAKTOR agentliyinin və fotoqrafların şəxsi arxivlərindən olan fotoları saxlayan insanların düşüncələri əks olunub. Onlar film boyunca keçirdikləri hisslər və o dövrdə baş verən hadisələri paylaşmışlar. Film nümayişində həmin kadrları lentə alan Rasim Sadıqov, Ağaəli Məmmədov və Mirnaib Həsənoğlu da iştirak ediblər.

A film screening dedicated to the 35th anniversary of  January 20th , the National Day of Mourning, was held at the Azerbaijan National Museum of Art called "Photo of the Tragedy".
A film screening dedicated to the 35th anniversary of  January 20th , the National Day of Mourning, was held at the Azerbaijan National Museum of Art called "Photo of the Tragedy". The film was produced by the Association of Photographers of Azerbaijan (APA). At the event, the memory of those who died for the territorial integrity and freedom of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
The author of the idea of ​​the film is Fargana Gasimli, and the cameraman and editor is Ayaz Mikayilzadeh. APA founder Mirnaib Hasanoglu presented detailed information about the making of the film. As a result of the research, it was found that almost half  of the photos taken 30 years ago have been lost.
The film reflects the thoughts of APA, ARTFAKTOR agency and people who keep photos from personal archives of photographers. They shared their feelings during the film and the events that happened at that time. Rasim Sadigov, Aghaali Mammadov and Mirnaib Hasanoglu, who filmed those shots, also participated in the screening of the film.