4 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Beynəlxalq Əlillər Günü münasibətilə uşaqlar üçün "Səttar Bəhlulzadə-təbiətin ecazkar nağılı" sərgisi uşaqların gözü ilə" adlı maarifləndirici proqram keçirildi.
4 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Beynəlxalq Əlillər Günü münasibətilə uşaqlar üçün "Səttar Bəhlulzadə-təbiətin ecazkar nağılı" sərgisi uşaqların gözü ilə" adlı maarifləndirici proqram keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyinin Abşeron Sosial Xidmət Mərkəzinin sosial-psixoloji reabilitasiya proqramına cəlb olunan 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşaqlar valideyinləri ilə birgə iştirak etdilər. Qonaqlar həm Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, həm də görkəmli rəssam Səttar Bəhlulzadənin sərgisi haqqında ətraflı məlumat əldə etdikdən sonra ustad dərsinə qatıldılar. AMİM-in Elmi- bərpa şöbəsinin rəssamı Samir Talıbovun rəhbərliyi ilə keçirilən ustad dərsində uşaqlar Səttar Bəhlulzadənin məşhur tablolarından olan "Gülüstan" əsərinin kağız üzərində sürətini rəngləyiblər. Muzeyda maraqlı zaman keçirən balaca ziyarətçilər buradan xoş təəssüratlarla ayrılıblar.

4 декабря 2024 года в Азербайджанском национальном музее искусств прошла образовательная программа для детей под названием «Выставка «Саттар Бахлулзаде – волшебная сказка природы» глазами детей», приуроченная к Международному дню людей с ограниченными возможностями.
В мероприятии приняли участие дети до 18 лет с ограниченными возможностями, присоединившиеся к социально-психологической реабилитационной программе Апшеронского комплексного центра социального обслуживания Агентства социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, а также их родители. Получив подробную информацию как об Азербайджанском национальном музее искусств, так и о выставке выдающегося художника Саттара Бахлулзаде, гости посетили мастер-класс. В мастер-классе, прошедшем под руководством художника научно-реставрационного отдела АНМИ Самира Талыбова, дети раскрасили на бумаге копию знаменитой картины Саттара Бахлулзаде «Страна роз». Маленькие посетители интересно провели время в музее и ушли с приятными впечатлениями.