“Uşaqlar üçün incəsənət tarixi” layihəsi çərçivəsində bu həftə məktəbli və məktəbəqədər dostlarımızı Uzaq Şərq incəsənətinə – Gündoğar ölkə Yaponiya və qədim tarixə malik Çinə maraqlı səyahət gözləyir.
Proqram zamanı uşaqlar Yaponiya incəsənətinin müxtəlif sahələrini – memarlıq, heykəltaraşlıq, rəssamlıq, keramika sənətini kəşf edəcək, qədim yapon xalqının ənənəvi geyimləri, adət-ənənələri və özünəməxsus mətbəxi ilə tanış olaraq bu mədəniyyətin xüsusi ab-havasını hiss edəcəklər.
Eyni zamanda onlar Çin incəsənətinin sehrli dünyasına qərq olacaq, qədim memarlığın möhtəşəm nümunəsi sayılan Çin səddi və digər məşhur abidələr, heykəltaraşlıq, rəssamlıq, keramika və kalliqrafiya sənəti, o cümlədən ədəbiyyat, musiqi, ənənəvi geyim və çay mədəniyyəti haqqında mühazirəni dinləyəcəklər.
Tematik ekskursiya zamanı uşaqları muzeyin ekspozisiyasında sərgilənən Yaponiya və Çin incəsənətini əks etdirən eksponatlarla tanışlıq gözləyir.
Proqram çərçivəsində mövzu ilə bağlı kölgə tamaşası da təqdim olunacaq.
Proqramın ən maraqlı hissələrindən olan ustad dərsində məktəblilər və məktəbəqədər uşaqları bu mədəniyyətlərə məxsus simvolik nümunələri – yelpik, çətir, əjdaha maskası, fil fiquru və digər dekorativ elementləri hazırlamağı öyrənəcəklər.
Maarifləndirici və interaktiv proqramlar Azərbaycan və rus dillərində keçirilir. Proqrama hər həftəsonu saat 11:00-da qatıla bilərsiniz.

В рамках проекта «История искусства для детей» на этой неделе школьников и дошкольников ждёт увлекательное путешествие в искусство Дальнего Востока — в Япония, известную как Страна восходящего солнца, и Китай с древней историей.
В ходе программы дети познакомятся с различными видами японского искусства — архитектурой, скульптурой, живописью и керамикой, а также с традиционной одеждой, обычаями и кухней японского народа, почувствовав особую атмосферу этой культуры.
Одновременно участники погрузятся в удивительный мир китайского искусства, узнают о Великая китайская стена и других известных памятниках, а также о скульптуре, живописи, керамике и каллиграфии. Лекция также охватит литературу, музыку, традиционную одежду и чайную культуру.
Во время тематической экскурсии дети познакомятся с экспонатами музейной экспозиции, отражающими искусство Японии и Китая.
В рамках программы также будет представлен тематический теневой спектакль.
В одной из самых интересных частей программы — мастер-классе — школьники и дошкольники научатся создавать символические элементы, характерные для этих культур: веера, зонтики, маски дракона, фигурки слона и другие декоративные изделия.
Познавательные и интерактивные программы проводятся на азербайджанском и русском языках. Присоединиться к программе можно каждые выходные в 11:00.