“Uşaqlar üçün incəsənət tarixi” layihəsi çərçivəsində bu həftə balaca sənətsevərlərimizi Türkiyə mədəniyyətinə səyahət gözləyir.
“Uşaqlar üçün incəsənət tarixi” layihəsi çərçivəsində bu həftə balaca sənətsevərlərimizi Türkiyə mədəniyyətinə səyahət gözləyir. Kiçik dostlarımız proqram vasitəsilə Türkiyə incəsənətinin zəngin və rəngarəng dünyasını kəşf edəcəklər. Onlar möhtəşəm memarlıq abidələri, naxışlarla bəzədilmiş keramika nümunələri, eləcə də miniatür sənətinin sükuta bürünmüş nağılları ilə tanış olacaqlar.
Qədim Anadolu torpaqlarının ənənəvi geyimləri, adət-ənənələri və türk mətbəxinin özünəməxsus ləzzətləri ilə tanışlıq proqrama xüsusi rəng qatacaq. Bu unikal mədəniyyətin qədim və müasir ab-havası onları əsl incəsənət macərasına aparacaq.
Tematik və interaktiv ekskursiya zamanı isə balaca qonaqlarımız ekspozisiyamızda sərgilənən Türkiyə incəsənətini əks etdirən eksponatlar haqqında məlumat alacaqlar. Proqramın ən maraqlı hissələrindən biri olan ustad dərsində uşaqlar Osmanlı və Anadolu mədəniyyətinə məxsus simvolik nümunələri hazırlamağı öyrənəcəklər.
Qeyd edək ki, proqramlar Azərbaycan və rus dillərində keçirilir. Proqrama həftəsonları saat 11:00-da qatıla bilərsiniz. İştirak etmək üçün öncədən (012) 492 07 07 və (051) 580 85 21 telefon nömrələri ilə əlaqə saxlayaraq qeydiyyatdan keçməyiniz xahiş olunur.

В рамках проекта «История искусства для детей» на этой неделе наших маленьких любителей искусства ждет увлекательное путешествие по культуре Турции.
В рамках проекта «История искусства для детей» на этой неделе наших маленьких любителей искусства ждет увлекательное путешествие по культуре Турции. С помощью программы наши юные друзья откроют для себя богатый и красочный мир турецкого искусства. Они познакомятся с великолепными архитектурными памятниками, украшенной орнаментами керамикой, а также с волшебными и безмолвными сказками миниатюрного искусства.
Знакомство с традиционной одеждой, обычаями древней Анатолии и неповторимыми вкусами турецкой кухни придаст программе особую атмосферу. Древняя и современная аура этой уникальной культуры превратит мероприятие в настоящее художественное приключение.
Во время тематической и интерактивной экскурсии маленькие гости получат информацию об экспонатах из нашей экспозиции, отражающих искусство Турции. Одной из самых интересных частей программы станет мастер-класс, где дети научатся создавать символические образцы, характерные для османской и анатолийской культуры.
Отметим, что программы проводятся на азербайджанском и русском языках. Принять участие можно по выходным в 11:00. Для участия просьба заранее зарегистрироваться по телефонам: (012) 492 07 07 и (051) 580 85 21.