Muzeyimizdə hər həftənin şənbə və bazar günləri keçirilən “Uşaqlar üçün incəsənət tarixi” layihəsinin budəfəki proqramı antik Roma incəsənətinə həsr olunub.
Bu proqramda kiçik dostlarımız qədim dünyanın ən möhtəşəm sivilizasiyalarından birini - Roma  incəsənətini kəşf edəcəklər. Onlar eramızdan əvvəl və bizim eranın ilk əsrlərinə səyahət edərək antik Roma heykəltəraşlığı, monumental boyakarlıq nümunələri, Kolizey amfiteatrı, "bütün tanrıların məbədi" Panteon və memarlığın digər şah əsərləri ilə yaxından tanış olacaqlar. Bununla yanaşı, uşaqlar Romanın məşhur imperatorları, qladiator döyüşləri haqqında maraqlı məlumatları dinləyəcək, miflər aləminə baş vuracaq ,mövzü ilə bağlı tematik ekskursiya keçəcəklər.
Ustad dərsi zamanı isə uşaqlar Roma incəsənətinə məxsus simvolik əsərləri öz əlləri ilə hazırlamağı öyrənəcəklər. Bir sözlə, bu səyahətdə balaca dostlarımızı maarifləndirici, əyləncəli və interaktiv proqramlar gözləyir.

В нашем музее в рамках проекта «История искусства для детей», который проходит каждую субботу и воскресенье, в этот раз программа посвящена искусству Древнего Рима.
В ходе программы наши юные друзья откроют для себя одну из величайших цивилизаций древнего мира — римское искусство. Они отправятся в путешествие во времена до нашей эры и первые века нашей эры, познакомятся с античной римской скульптурой, образцами монументальной живописи, амфитеатром Колизей, Пантеоном — «храмом всех богов» — и другими архитектурными шедеврами. Кроме того, дети услышат интересные факты о знаменитых римских императорах, гладиаторских боях, окунутся в мир мифов и примут участие в тематической экскурсии.
На мастер-классе дети научатся создавать символические произведения, характерные для римского искусства, своими руками. Одним словом, в этом путешествии наших маленьких друзей ждут познавательные, увлекательные и интерактивные программы.
Отметим, что программы проводятся на азербайджанском и русском языках. Участвовать можно каждое выходные в 11:00.